Sotsiaalprogramm
Teenus on 10-17a aastastele riskikäitumisega noortele. Sotsiaalprogramm on kuni 10 kuud kestev teenus, mille eesmärgiks on pakkuda:
- noortele turvalist ja arendavat kasvukeskkonda
- selgitada välja lapse vajadused
- toetada last võõrutusprotsessis ja sotsiaalses rehabilitatsioonis.
Samuti pakub programm õppimisvõimalust ning erinevaid, last arendavaid ja vabaaja sisustamise võimalusi.
Nõmme tee 99 asuvas majas on kolm 10-kohalist üksust. Töö riskikäitumisega noortega on edukas vaid pikemas perspektiivis ning seetõttu viibivad noored teenusel terve õppeaasta. Programm on vabatahtlik teenuse saajale.
Iga lapse individuaalse juhtumiga tegeleb turvakeskuse meeskond, koos oma ala spetsialistide võrgustikuga, kuhu võivad kuuluda Tallinna Lastehaigla psühhiaatriakliiniku töötajad, Tallinna linnaosade laste heaolu spetsialistid, koolide esindajad (tavaliselt klassijuhataja või sotsiaaltöötaja) jt.
Lapse suunab teenusele linnaosa lapse heaolu spetsialist ning suunamise aluseks on lapse käitumis- ja sõltuvusprobleemid. Kui laps soovib ise tulla või lapsevanem soovib oma lapse suunata meie teenusele, siis tuleb esmalt pöörduda lapse heaolu spetsialisti poole.
Sotsiaalprogrammi alguses toimub iga lapse juhtumi osas võrgustikukohtumine, kus seatakse eesmärgid lapse mure lahendamiseks koostöös perekonna, lapse heaolu spetsialisti ja kooli esindajaga. Programmi lõpus, enne lapse kojusuunamist, toimub võrgustikukohtumine, kus arutatakse edasisi tulevikuplaane ja vajadust järelhooldusprogrammi osas.
Sotsiaalprogramm hõlmab kliendiga töötamisel kolme etappi:
I etapp (1,5-2 peale teenusele saabumist) – kohanemine (režiimi, rutiini, reeglitega), suhete loomine, probleemide väljaselgitamine, lisa teenuste ja huvialategevuste planeerimine.
II etapp (5-6 kuud teenuse keskel) – sisuline töö noorega turvalise eluviisi väljakujundamisel.
III etapp (2,5 kuud programmi lõpus) – tulevikuplaneerimine, hüvastijätmine.
Sisulised tegevused teenusel:
Kasvatustöö:
Isiklike oskuste kujundamine läbi igapäevategevuste;
Ööpäevaringse järelvalve tagamine noorele;
Noort juhendatakse ja toetatakse teda turvalise eluviisi väljakujundamisel, pakkudes tuge nii arenguprobleemide kui ka käitumisraskuste esinemisel.
Regulaarsed hügieenitoimingud – Igal hommikul koristavad lapsed oma toa ja osakonna, laupäeviti toimub osakonna põhjalik suurpuhastus.
Päevaplaan ja rutiinid
Majasiseste- ja väliste huvialategevuste pakkumine silmaringi avardamiseks ja uute oskuste omandamiseks.
Psühholoogiline töö:
Psühholoogilise abi tagamine kliendile ja tema perele- individuaalne ja perenõustamine;
Grupitööd – sotsiaalpedagoogide ja psühholoogide poolt läbiviidav eesmärgistatud rühmaarutelu, mille käigus käsitletakse Nõmme tee üksuses viibivate noorte elus aktuaalseid probleeme ja teemasid.
Teraapiliste gruppide läbiviimine- sõltuvusega ja käitumisraskustega toimetulekuks.
Lastevanematele koolitussari - lapsele turvalise ja toetava arengu tagamiseks ja vanemlike oskuste arendamiseks;
Kliendi erivajadusest lähtuva õppevormi pakkumine ja erisustega arvestamine - nooruk omandab põhihariduse ja täidab koolikohustust.
Õppetöö:
Õpe toimub koostöös Ristiku Põhikooli ja Karjamaa Põhikooliga. Mõlemast koolist tulevad õpetajad Nõmme tee üksusesse, kus toimub laste õpetamine väikeklassides.
Igapäevaselt suunatakse noori õppimisele, vajadusel abistatakse koduste ülesannete tegemisel.
Meditsiiniline abi:
Iga saabuv laps läbib kohese meditsiinilise ülevaatuse, kus kontrollitakse tervise üldist seisundit.
Kõikvõimalikud muud lapse tervist puudutavad küsimused lahendab asutuse meditsiiniõde, vajadusel organiseeritakse täiendavad uuringud ja analüüsid väljapool maja. Arsti vastuvõtule viib noort üldjuhul lapsevanem või eestkostja.
Vajadusel kontrollitakse korrapäraselt medikamentoose ravi järgimist vastavalt ettenähtud raviskeemile.
Kõik tegevused on omavahel läbipõimunud ning toimivad ühtse tervikuna, ühtsete eesmärkide nimel.
Lapsevanemal on võimalus oma lapsele igal õhtul helistada ja külastada vastavalt soovile.